Ako rozvrhnúť svoje financie a ušetriť? Nasledujte pravidlo 50-30-20

Jednoduché šetrenie vďaka bločkom v mobile.

Ak potrebujete ušetriť na svoj veľký cieľ alebo s prehľadom zvládať bežné výdavky, správny rozpočet je najlepší spôsob, ako toho s peniazmi dosiahnuť viac. Vneste poriadok do svojich financií vďaka rozpočtu, ktorý sa bude riadiť jednoduchým pravidlom.

Pravidlo 50-30-20 predstavuje rozpočtový plán, ktorý ľuďom pomáha dosiahnuť svoje finančné ciele. Toto pravidlo prvýkrát predstavila Elizabeth Warren vo svojej knihe All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan. Dnes pomáha ľuďom, ktorí chcú ušetriť, vytvoriť si finančnú rezervu alebo jednoducho získať prehľad vo svojich financiách.

Podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne nemá každá piata rodina na Slovensku rezervu ani na jeden mesiac. S príchodom pandémie pritom 84 % ľudí uviedlo, že chcú šetriť viac. Obozretnosť pri míňaní a plánovanie do budúcnosti sú čoraz dôležitejšie, mnohí Slováci preto hľadajú spôsoby, ako si dať na financie väčší pozor. Jedným z nich je rozdelenie príjmov do kategórií, pričom každá z nich pokryje určitú časť výdavkov a uľahčí správu financií v rozličných oblastiach života. Ako efektívne sa ukázalo pravidlo 50-30-20. V čom spočíva?

50 % príjmov pokryje výdavky na domácnosť

Polovica mesačného príjmu by mala vystačiť na všetky povinné výdavky, ktoré vaša domácnosť má. Patrí sem hlavne nájom alebo hypotéka, energie, potraviny, benzín či iné náklady na dopravu. Ak 50 % príjmov nedokáže pokryť tie najdôležitejšie výdavky, pokúste sa nájsť spôsob, ako na nich ušetriť. Riešením môže byť častejšie stravovanie doma, šetrenie energií alebo cesta do práce verejnou dopravou.

30 % využite na všetko, čo vám robí radosť

Do tejto kategórie môžete zaradiť všetko, čo nepatrí medzi nevyhnutné potreby, ale spadá pod vaše túžby. Patrí sem cestovanie, kultúra, návštevy drahých reštaurácií či kaviarní, nákupy oblečenia a kozmetiky, ako aj rôzne výdavky na koníčky. Vaše záľuby by z rozpočtu nemali zhltnúť viac než 30 %. Práve táto kategória často spôsobuje problémy s financiami a prekročenie rozpočtu, je preto dôležité, aby ste sa na ňu zamerali a zhodnotili, na čom môžete ušetriť.

20 % ušetrite alebo investujte

Posledná kategória zahŕňa šetrenie, investovanie a splácanie dlhov. Hoci tvorí najmenšiu časť z rozpočtu, je najdôležitejšia pre ľudí, ktorí myslia na svoju budúcnosť. Okrem šetrenia na vysnívanú dovolenku alebo nové auto nezabúdajte ani na finančnú rezervu, ktorú sa oplatí odložiť pre prípad nečakaných výdavkov. Šetrenie peňazí nie je vždy jednoduché, pôjde to však lepšie, ak si svojich 20 % odložíte hneď po výplate.

Získajte prehľad v tom, koľko v skutočnosti míňate

Pre presné rozdelenie výdavkov do jednotlivých kategórii musíte vedieť, koľko peňazí v priebehu mesiaca miniete a na čo. Zapisovanie každého nákupu do tabuľky alebo diára môže zabrať veľa času a po čase vás to prestane baviť.

Preto sme vytvorili aplikáciu eBločky s funkciami pre udržanie poriadku v osobných financiách. Pomocou aplikácie si bloček uložíte naskenovaním QR kódu alebo jednoducho manuálne zadáte výdavky na akékoľvek produkty alebo služby. Aplikácia tieto dáta automaticky spracuje a prehľadne zobrazí výsledky.

Aplikácia pre vás vytvorí prehľad denných, týždenných a mesačných výdavkov. Ku každému bločku alebo výdavku môžete navyše priradiť poznámku, ktorá vám pomôže s rozdelením výdavkov, napríklad do kategórií pravidla 50-30-20. Môžete si nastaviť limity – vytvoriť celkový rozpočet na deň, týždeň alebo mesiac. Šetrenie bude o to jednoduchšie, ak budete mať presný prehľad vo vašich financiách.

Pridajte sa k tisíckam spokojných používateľov a stiahnite si aplikáciu eBločky bezplatne:

Scroll to Top